30-10-2014 17:39:05
PRZETŁUMACZ STRONĘ

BIP

AKTUALNOŚCI SZKOLNE
+ Kalendarium
+ Gazetka szkolna
+ Biblioteka
+ Świetlica
+ Przetargi i zamówienia
+ Archiwum
PRZEDSZKOLE
+ Przedszkole
+ Kadra
WAŻNE DOKUMENTY
+ Statut szkoły
+ Program wychowawczy
+ Program profilaktyczny
+ Programy nauczania
+ Podręczniki szkolne
+ Procedury zapewnienia bezpiecznego pobytu uczniów w szkole
INFORMACJE O NAS
+ Pracownicy szkoły
+ Z kart historii szkoły
+ Patron szkoły
+ Lista - absolwentów
PLAN ZAJĘĆ
+ Plan zajęć szkoły i przedszkola
ORLIK 2012
+ Regulamin korzystania z kompleksu
+ Harmonogram wynajmu boiska do piłki nożnej
+ Harmonogram wynajmu boiska do koszykówki i siatkówki
+ Pliki do pobrania
Nawigacja
KONTAKT

REALIZOWANE PROJEKTY

LOSOWE FOTOGRAFIE
ANKIETA
Czy 2-gi semestr jest lepszy niż pierwszy?

TAK

NIE

POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE

ppodziemne2014.jpgAby uczcić 75 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego 27 września został zorganizowany w naszej szkole apel dla uczniów klas 4-6.

W wyniku najazdu niemieckiego na Polskę 1 września 1939 r. i agresji ZSRR 17 września kraj nasz poniósł klęskę w wojnie obronnej. Przedstawiciele polskich władz wojskowych i cywilnych powołali tajne struktury organizacji wojskowej Służba Zwycięstwu Polski – Związek Walki Zbrojnej, przekształcone później w Armię Krajową oraz cywilne, podległe Rządowi RP na uchodźctwie. Celem Polskiego Państwa Podziemnego była walka z okupantami i odzyskanie niepodległości, ale również obrona dóbr kultury i pomoc niesiona społeczeństwu w tak trudnych, wojennych czasach.

Uczniowie zaprezentowali krótki rys historyczny Polskiego Państwa Podziemnego, wiersze patriotyczne oraz prezentację multimedialną, które przybliżyły temat. Na korytarzu szkolnym została również zorganizowana okolicznościowa wystawa. (B.G.)

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

NAUKA JEST FASCYNUJĄCA!

W dniach od 20 do 26 września 2014 roku mieszkańcy województwa lubelskiego mogli uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu, zorganizowanym przez lubelskie uczelnie. Był to XI Lubelski Festiwal Nauki. Jak co roku uczestniczyli w nim uczniowie z naszej szkoły – klasy młodsze 2b i 3b oraz klasy starsze: 4a, 5a i c, 6a i uczniowie współpracujący na co dzień z panią bibliotekarką. Hasło tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki brzmiało: NAUKA BEZ BARIER. Wspaniałe projekty, warsztaty, zajęcia, doświadczenia sprawiły, że było to rzeczywiście wyjątkowe święto nauki. Nasi uczniowie brali udział w różnych projektach, które doskonale rozwijały zainteresowania naukami ścisłymi oraz artystycznymi.

Uczniowie klasy 2b na 3 dni opuścili swoją szkołę, by uczyć się ze studentami i naukowcami wyższych uczelni. Pierwszego dnia odwiedzili Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarce Przestrzennej. Tam uczestniczyli w zajęciach „Wędrówka przez podziemny świat” poznając największe, najgłębsze, najpiękniejsze jaskinie świata. Oglądali także film o dinozaurach. Potem w Lubelskim Parku Technologicznym konstruowali robota na zajęciach „Robotyka na wesoło”.

Kolejnego dnia były zajęcia artystyczne w Instytucie Muzyki UMCS – „Muzyczne zabawy twórcze”. Mnóstwo emocji wywołały próby gry na różnych, także rzadko spotykanych instrumentach. Powstały niezwykłe rytmy na gadających czy (japońskich) samurajskich bębnach, tablach, kabazach, kijach deszczowych, krowich dzwonkach. Potem były zajęcia plastyczne na Wydziale Nauk Humanistycznych UMCS. Eksperymentując na kartkach papieru uczniowie tworzyli różne kompozycje „Zwijki, kółeczka, wiatraczki, drzewka…”. Poznali też ciekawe legendy na temat pisanek i znaczenia symboli ozdobnych.

Ostatniego dnia wszystkie zajęcia odbywały się w Instytucie Agrofizyki PAN i miały charakter doświadczalny. Podczas warsztatów „Betonowa krowa, czyli żywa mikrofabryka” dzieci dowiedziały się, skąd się biorą dziury w cieście i serze. Na spotkaniu z „Wodnymi misiami niesporczakami” była mowa o ściekach i sposobach ich oczyszczania oraz zadaniach „wodnych misiów”. Dzieci oglądały także fascynujący film o świecie bakterii, a za pomocą mikroskopów próbowały je wytropić. Na kolejne zajęcia składało się mnóstwo doświadczeń z „Kuchni chemika”. Na początek, wspólnie z paniami prowadzącymi, dzieci ustaliły kto to jest chemik. A potem praktycznie rozwiązywały problemy: Jak schować jajko do butelki? Jak sprawdzić, czy jest świeże? Czy jajko może lewitować? Jak nadmuchać balonik bez użycia buzi, zrobić w domu wulkan, czy przygotować domową oranżadę? Były także doświadczenia: fontanna z piany i szalone ciasto ziemniaczane. A na zakończenie panie przygotowały poczęstunek – jadalną tęczę z ciasta naleśnikowego. Była prawdziwa uczta! Uczniowie nie mieli ochoty opuszczać tej pełnej niespodzianek kuchni chemika. Ale tego dnia czekały jeszcze kolejne atrakcje – „Kolorowe zagadki” – związane z reakcjami chemicznymi i zagadnieniem magnetyzmu. Jak zachowuje się „Inteligentna kapusta”? Jak zrobić „Zaczarowany długopis”? Były także zabawy z magnesami – łowienie rybek, wędrówka mrówek, szukanie skarbu.

Po zajęciach na różnych uczelniach dzieci stwierdziły, że nauka jest fascynująca i wcale nie taka trudna. Przekonały się także, że badania mogą prowadzić nie tylko naukowcy, ale każdy – niezależnie od wieku. Uczestnicząc w zajęciach, przeżyły wspaniałą przygodę, a „Nauka” była przyjemną zabawą „bez barier”. (A.Ś.)

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

MŁODZI INŻYNIEROWIE I ZNAWCY ANATOMII

lfn3b2014.jpgUczniowie klasy 3b z p. Justyną Legocką wzięli w tym roku udział w zajęciach LFN zorganizowanych przez UMCS (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Medyczny, WSEI, Uniwersytet Przyrodniczy, Instytut Agrofizyki PAN, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. W ciągu 3 dni – poprzez zabawę, warsztaty i wykłady – zapoznali się z różnymi dziedzinami wiedzy.

Wiele emocji wzbudziły zajęcia z anatomii pt. „Układ kostny”, gdzie dzieci poznały budowę kości i szkieletu człowieka, pracę mięśni i ścięgien. Potem na wystawie osteologicznej w Muzeum Zoologicznym podziwiały szkielety zwierząt.

Równie fascynujące były proste i łatwe do powtórzenia w domu doświadczenia, które wyjaśniały czym jest i jak działa „Magia napięcia powierzchniowego”. Przyszli „studenci” nauczyli się również rozpoznawać zasadowość i kwasowość roztworów, poznali zjawiska związane z magnetyzmem. Na wykładzie w Collegium Agronomicum przekonali się, że dzień bez chemii jest niemożliwy.

Najbardziej podobały się wszystkim zajęcia "Robotyka na wesoło – Młody Inżynier", podczas których dzieci uczyły się konstruować roboty z klocków Lego WeDo i programować ich zachowanie. Pod koniec zajęć bawiły się i testowały swoje urządzenia.

Szkoda, że takie zajęcia są organizowane tylko raz w roku. (J.L.)

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

"STAŃ PRZED KAMERĄ"

lfnbib2014.jpgW dniach 24 i 25 września pani Bożena Milanowska zabrała na Festiwal grupę uczniów, pomagających w bibliotece. Na zajęciach „Śmiech to zdrowie, więc śmiejmy się do siebie. Co zrobić by inni uśmiechali się do mnie?” uczniowie dowiedzieli się, dlaczego najczęściej dostrajamy się do okazywanych przez innych emocji. Poznali naukowy powód uśmiechania się do ludzi. Mogli również sprawdzić prawdomówność kolegów, uczestnicząc w warsztatach „Czy mówisz prawdę? Jak wytropić kłamstwo? Zasady działania wariografu”. Podczas zajęć „Poezja dźwignią reklamy, czyli abrakawabra, spodnie, których nie znosisz i inne poetyckie chwyty w sloganach reklamowych” uczyli się, jak wykorzystać poezję w konstruowaniu reklam. Swoich sił jako reporterzy próbowali „Stając przed kamerą”. Ostatni wykład – „Myślenie, rozumowanie, sukces" – przybliżył im temat skuteczności i sprawności myślenia.

Szczegółową relację z poszczególnych zajęć można przeczytać i obejrzeć na stronie biblioteki. Zapraszamy do lektury:

24 września – WSEI

25 września – KUL

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

SPOTKANIE Z KRÓLOWĄ, W ŚWIECIE FACEBOOKA

lfn6a2014.jpgTego samego dnia również klasa 6a wybrała się z paniami Agnieszką Pachutą i Agnieszką Janczarek w ramach LFN na wycieczkę – na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski:

Najpierw było „Spotkanie z Królową”, czyli gry i zabawy matematyczne. Zajęcia zostały poprowadzone w bardzo ciekawy i przyjemny sposób. Mogliśmy zagrać w matematycznego twistera i bingo oraz wyciąć figury, z których tworzyliśmy postaci.

W następnej kolejności wysłuchaliśmy wykładu pt. „W świecie Facebooka”. Były na nim omawiane różne kwestie dotyczące niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni podczas nieumiejętnego korzystania z portali społecznościowych. Oglądaliśmy również krótkie filmiki, ostrzegające przed skutkami nadmiernego używania Internetu.

W dalszej części wycieczki wzięliśmy udział w typowo psychologicznych zajęciach pt. „Kary czy nagrody, czyli jak przekonać ucznia, żeby polubił matematykę”. Podczas tych warsztatów dowiedzieliśmy się o stosowanych w psychologii sposobach karania i nagradzania. Naszym zadaniem było również stworzenie, przy pomocy wspomnianych metod, planu rozwiązania problemu przykładowego ucznia. Za dobre odpowiedzi i aktywny udział otrzymywaliśmy upominek w postaci słodyczy.

Wyjazd był bardzo udany i wszystkim się podobał. Już nie możemy doczekać się kolejnego. (Paulina z 6a)

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

Z CHEMIĄ I FIZYKĄ NA CO DZIEŃ

lfn5a2014.jpgPani Marzenna Szczerbiec i klasa 5a również wzięły udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. W czwartek 25 września poznały „Mikroświat roślinnego życia”. Następnie w „Kuchni Chemika” uczniowie robili różne ciekawe doświadczenia. Dowiedzieli się między innymi, jak włożyć jajko do butelki, sprawdzić jego świeżość, umieścić je pośrodku naczynia z wodą, czy zrobić wielobarwny wulkan. Obserwowali smażenie kolorowych naleśników.

Po krótkiej przerwie na herbatę przyszedł czas na „Magię napięcia powierzchniowego”. Panie prowadzące wyjaśniły dzieciom, dlaczego niektóre zwierzęta poruszają się po powierzchni wody i nie toną, kartka papieru nie spada po odwróceniu napełnionego cieczą kieliszka, a bandaż trzyma wodę jak szkło.

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

W "KOLOROWYM LABORATORIUM CHEMIKA"

ch2.pngWe wrześniu odbyła się kolejna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Klasa 5c wraz z wychowawczynią p. Lilią Wawszczak i p. Katarzyną Terlecką pojechała 24 września do Lublina na KUL, aby uczestniczyć w tym arcyciekawym wydarzeniu. Uczniowie wzięli udział w interaktywnym wykładzie pt. „Jaką rolę pełni atmosfera?”, a następnie udali się do prawdziwego laboratorium chemicznego, pełnego probówek i chemicznych mikstur, gdzie samodzielnie – choć pod okiem profesjonalisty chemika – wykonywali doświadczenia. Zajęcia były zatytułowane „Kolorowe laboratorium – wskaźniki PH”. To było ekscytujące! Na naszych oczach działy się prawdziwe czary: żółte substancje zmieniały się w zielone, czerwone – w niebieskie... Zobaczyliśmy, jak fascynująca może być chemia.

W przyszłym roku wybieramy się ponownie na Festiwal Nauki. To prawdziwa przygoda! Wielkie podziękowania dla pani Agnieszki Janczarek za inspirację i organizację wyjazdu! (L.W.)

"ZABAWY TWÓRCZE Z LUBLINEM W TLE"

lfn4a2014.jpgNiemal od samego początku uczniowie naszej szkoły biorą udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. W dniach 20-26 września 2014 roku pod hasłem „NAUKA BEZ BARIER” odbyła się już 11 jego edycja. Proponowane przez organizatorów zajęcia są bardzo ciekawe i wiele uczą o otaczającym świecie. Dlatego nie ma się co dziwić, że nasza tegoroczna frekwencja okazała się rekordowa.

Udział w LFN zainaugurowała klasa 4a z wychowawczynią panią Barbarą Kondrak i panią Elżbietą Wolanin. Dnia 22 września w gościnnych progach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzięła udział w zajęciach „Zabawy twórcze z Lublinem w tle”. Niestety, ze względu na pogodę zaplanowane jako plenerowe warsztaty musiały odbyć się w pomieszczeniach. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki, wykonywali tajemnicze polecenia i zadania związane z Lublinem i jego historią. W efekcie zdobyli nową wiedzę, dobrze się przy tym bawiąc.  (B.K.)

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

V TURNIEJU ORLIKA O PUCHAR PREMIERA RP
Dniach 15 – 17

W dniach 15–17 września 2014 r. na naszych obiektach sportowych odbyły się eliminacje gminne V Turnieju  ORLIKA o Puchar  Premiera RP. Rozgrywki przebiegały w dwóch grupach wiekowych (2001/2002 oraz 2003/2004) – zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. W turnieju wzięło udział około 200 młodych sportowców. Jak można było przewidzieć – liczniej obsadzone były turnieje chłopców. Miłym zaskoczeniem jednak było uczestnictwo w rozgrywkach sporej ilości dziewcząt, które pierwszego dnia turnieju rywalizowały w obu kategoriach wiekowych. W rozgrywkach brały udział przede wszystkim zespoły ze szkół, chociaż zgłosiło się też kilka „dzikich drużyn”.

Rywalizacja była zacięta. Wśród dziewcząt – i młodszych, i starszych – zwyciężyły  drużyny  z Bystrzejowic. W turnieju  chłopców z rocznika 2003/2004  najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5, pokonując w finale nasz zespół 3:2. Warto dodać że mecz był bardzo zacięty, a losy spotkania rozstrzygnęły się dosłownie w ostatnich minutach.

W turnieju chłopców z rocznika 2001/2002 najlepsza okazała się ekipa z Gimnazjum nr 1 w Świdniku, która w finale nie dała żadnych szans zespołowi  z Trawnik, pokonując go 5:0. Mimo rywalizacji z gimnazjalistami, chłopcy z naszej szkoły dzielnie stawiali opór starszym kolegom. Po emocjonującej walce ostatecznie uplasowali się na 5 pozycji.

Turniejom towarzyszyła zacięta, sportowa rywalizacja, wspaniała, pogodna aura oraz przyjazna atmosfera. Zwycięzcy premiowani byli awansem do dalszych rozgrywek, których wielki, ogólnopolski finał odbędzie się w Warszawie.

A oto składy obu naszych drużyn:

Rocznik 2003/2004 - 2. miejsce: Sebastian Cyrulski, Igor Pogorzałek, Maciek Radek, Bartek Musiejuk, Grzegorz Dmitruk, Maksymilian Wójtowicz, Wiktor Grela, Mateusz Goś.

Rocznik 2001/2002 - 5. miejsce: Krystian Pawlak, Kacper Oniszczuk, Mikołaj Wyrwisz, Arkadiusz Smoleń, Piotr Trochomowicz, Marcin Harcej, Sebastian Krupski.

 

"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

policja2014.jpgW dniach 10–25 września komisarz Edyta Wójtowicz z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdniku przeprowadziła pogadanki na temat „Bezpieczna droga do szkoły”. Zwróciła uwagę na zagrożenia, czyhające na uczestniczące w ruchu drogowym dzieci, pozostawione bez opieki. Przypomniała zasady prawidłowego poruszania się po drogach oraz konieczność używania elementów odblaskowych. (E.M.)KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

75. rocznica wybuchu II wojny
W piątek 11

We wtorek 1 września 1939 roku Polska została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy. Mimo bohaterskiej obrony Westerplatte i Warszawy, bitwy nad Bzurą czy w lasach tomaszowskich, wojska polskie musiały się wycofywać. Dnia 17 września od wschodu wkroczyła Armia Czerwona, wspierając niemiecką agresję. Był to początek trwającego przez 6 lat okrutnego konfliktu zbrojnego.

W tym roku mija 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji delegacja uczniów z klasy 6b pod opieką nauczycielki historii p. Beaty Gawlik wzięła udział w uroczystości, która odbyła się na Placu Konstytucji 3 Maja. Wraz z delegacjami innych szkół, przedstawicielami władz miasta Świdnika oraz żołnierzami i kombatantami z czasów II wojny światowej uczniowie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Stanęli również na warcie. W imieniu całej społeczności szkolnej oddali hołd poległym za wolność.

KLIKNIJ TUTAJ -  zobacz galerię zdjęć!!!

Wygenerowano w sekund: 0.32 933,051 unikalne wizyty